Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
Community Search
Awards Winners List
Share |

CAL Awards Home * CAL Awards List * Past CAL Award Winners

 

In the fall of 2008, a CAL Awards Task Force was organized to revise the list of awards. The Task Force was able to reduce the number of awards that the CAL Awards Committee selects from 19 to 9. This revised list allows the committee to be more selective because there are more nominations in each category. Also, the new list of awards is more inclusive because the categories are not limited to certain types of libraries or librarians.

Unsung Hero Award

2015
Mark Noble, Marmot Library Network
2014Robin Gard, Poudre River Library District
2011
Chris Brogan, Chief Financial Officer, Pueblo City-County Library District
2010
Mike Varnet, Chief Financial Officer, Pikes Peak Library District

Eric Sisler, Westminster Public Library
2009
Heidi Baker, Colorado Association of School Libraries

Susan Oakes, Denver Public Library

Colorado Librarian of the Year

2015Sarah McNeil, Denver Public Library
2014Peter Derk, High Plains Library District

Claudine Perrault, Estes Valley Library District
2013
Amelia Shelly, Garfield County Library District
2012
Beatrice Gerrish, Library Media Specialist, Monarch High School

Mary Stansbury, PH.D., Associate Professor and Chair, Library and Information Science Program, University of Denver
2011
Becky Johnson, Teacher Librarian, East Middle School
2010
Jimmy Thomas, Executive Director, Marmot Library Network
2009
Pam Sandlian Smith, Anythink Libraries

Michelle Jeske, Denver Public Library

Library Advocate Award

2015Teri Switzer, Kraemer Family Library, Univ. of Colo, Colo. Springs
2014Friends of the Library, Pueblo City-County Library District
2013
Pat Wagner, Pattern Research, Inc.
2012
Lietenant Governor Joe Garcia
2011
Tom & Alice Atkins, Save Jeffco Libraries
2010
LRS.org (Library Research Service)
2009
Fred Beisser, Elbert County Library District

Dave Sanger, Denver Public Schools

Dr. Kathleen Smith, Cherry Creek High School

Library Community Partnership Award

2015Ric Morgan, VPC Clinics, Rampart Library District
20141st Grade Library Field Trip Program, Montrose Regional Library District, Montrose Rotary Club, Altrusa International of Montrose, Montrose County School District
2013One Book 4 Colorado Project, Colorado State Library - Lt. Governor Joesph Garcia - Reach Out and Read Colorado - Denver Preschool Program - Serve Colorado
2011
Phi Gamma Delta Fraternity & Golden Library

Poudre Valley Health Systems-Healthy Kids Club
2010
Colorado State Library's Institutional Library Development Team

CDOC Business Technologies

EOS International
2009Poudre River Public Library

Austin's American Grill

Library Project of the Year

2015AspenCat, CLiC
2014
ReadCon, High Plains Library District

Expansion of Services for Children and Teens in the Autisum Spectrum, Longmont Public Library
2013Explore Your World Summertime Badge Quest, Montrose Regional Library District
2012
Public Computing Centers Project/Broadband Technology Opportunity Program (BTOP), Colorado State Library

Red Hawk Elementary Bookstore Model Library Project, St. Vrain Valley School District
2011
CR3 Project Team, Denver Public Library
2010
Naturita Community Library
2009
PLINKIT, Colorado State Library

Colorado Library of the Year

2015Rodolfo "Corky" Gonzales Branch, Denver Public Library
2014
Pikes Peak Library District
2013
Ralph L. Carr Colorado Judicial Learning Center, Colorado Supreme Court Library
2012
Silver Creek High School Library
2011
Sydne Dean, Associate Director of Public Services, Pikes Peak Library District
2010
Mary Anne Hanson-Wilcox
2009
Joel Robinson

Career Achievement Award

2015Carol Edwards, Denver Public Library
2014Kathy Knox, Pueblo City-County Library District
2013
Jamie LaRue, Director, Douglas County Libraries
2012
Maria DeHerrera, Director, Conjos County Library District

Valerie Horton, Executive Director, Colorado Library Consortium (CLiC)

Outstanding Library Volunteer

2015
Emily Brooks, Westminster Public Library
2014Jordan Muggli, Colorado Talking Book Library
2013
Sandy Merritt, Red Feather Lakes Mountain Library District

Larry Shriner, Douglas County Libraries
2011
Terri Sullivan, Poudre River Public Library District

Mamie Doud Eisenhower Public Library Science Task Force - Led by Jim Morgan
2010Mary Arnold, Cardinal Stafford Library

Barbara McCabe, Cardinal Stafford Library
2009
Patrene Rice, Mesa County Public Library

Jean Maio Award for Excellence in Adult Literacy

2014The Literacy Center of Mesa County Libraries
2011
Cindy Welsh, Outreach Librarian, High Plains Library District
2010
StoryBlocks
2009
Martha Fredendall and Literacy Outreach, Garfield County Public Library District

Lucy Schweers Award for Excellence in Paralibrarianship

2015
Hannah Martinez, Anythink Libraries
2014Elizabeth von Tauffkirchen, Pine River Library District
2012
Karol Sacca, Garfield County Public Library District
2011
Pam Benton, Douglas County Libraries
2010
Lynda Hoffmann, Colorado State University
2009
Ruby Nugent, University of Colorado's Health Sciences

Presidential Award

2015Kari May
2014Elena Rosenfeld, High Plains Library District
2013
Eugene Hainer, Colorado State Library
2012
Valerie Horton
2011
Rochelle Logan
2010
Nicolle Steffen
2009
Elena Rosenfeld

Sharon Morris

Janine Reid

Legislative Award

2015
Colorado Representative Millie Hamner
2014Colorado Representative Crisanta Duran
2013
Colorado State Senator Pat Steadman
2011
Colorado State Senator Pat Steadman

Outstanding Library Trustee Award

2015CLEL, Colorado Libraries for Early Literacy

Marcia Vining, Ignacio Community Library

Winners from Past Award Lists (2002 - 2008)

Adult Services
2008 - Renee Robbins, Colorado Territorial Correctional Facility

Career Achievement
2008 - Terry Pickens, former Director of Mesa County Public Library District
2007 - Keith Curry Lance, Library Research Service (LRS)
2006 - Leslie Manning, University of Colorado-Colorado Springs
2005 - Nancy M. Bolt, Retired, Colorado State Library
2004 - John Campbell, Retired, Pathfinder Regional Library Service
2003 - Eloise May, Director, Arapahoe Library District
2002 - Gail Dow - Retired, Denver Public Library

Children's Services
2008 - Maxine Curley, Mesa County Public Library Services

Colorado Librarian of the Year
2008 - Yvonne Miller, Sagewood Middle School, Douglas County School District
2007 - Barb Brattin, Wilkinson Public Library
2004 - Sherry Crow, Colorado Springs School District 11
2003 - Richard Lee and the staff of the Pueblo City-County Library District

Colorado Library of the Year
2008 - Monument Branch, Pikes Peak Library District
2005 - Grand County Library District
2004 - Dolores Public Library, Dolores

Distinguished Service - Citizen
2002 - Sally Maguire - Douglas Public Library District

Distinguished Service - Library personnel
2006 - Robin Satterwhite - Tutt Library, Colorado College
2003 - Donna Jones Morris, Arkansas Regional Library Service System, Pueblo
2002 - Jody Howard - Adams 12, Thornton

Exemplary Library Media Center Program
2007 - Maureen Arredondo - Denison Montessori Media Center
2005 - Sherrie Galloway - Mt. Garfield Middle School, Mesa County Valley School District #51, Grand Junction
2004 - Cappi Castro - DeBeque School District, DeBeque
2002 - Barb Linnenbrink Challenger Middle School, District #20

Exemplary Library Services to Diverse Populations
2008 - The Fort Collins Regional Library District
2007 - Denver Public Library - Tu biblioteca hoy/Your Library Today
2005 - Aurora Public Library's Headstart Outreach Project

Exemplary Library Services to Ethnic Populations
2004 - Pikes Peak Library District, Colorado Springs
2003 - Phyllis Larison - Bemis Public Library
2002 - Mesa County Public Library District - Grand Junction

Harold Hill Leadership
2002 - Sheryl Crow - District 11

Jean Maio Award for Excellence in Adult Literacy
2008 - Parent and Child Literacy Project at Sheridan Library, Arapahoe Library District
2007 - LitSource Program - Pikes Peak Library District, Sherrill Wyeth, Coordinator
2004 - Mesa County Public Library District, Grand Junction - Adult Reading Program
2002 - Mesa County Public Library District - Grand Junction

Julie J. Boucher Intellectual Freedom Award - Library Category
2004 - Weld Library District Board of Trustees, Greeley
2003 - Sydne Caler, Pikes Peak Library District, Colorado Springs

Julie J. Boucher Intellectual Freedom Award - Community Honor Roll
2004 - Diane Carman, Denver Post, Denver
2003 - Longmont Citizens for Justice and Democracy, Longmont
2002 - Joyce Meskis, The Tattered Cover Bookstore, Denver

Legislative Award
2008 - John "Jack" Pommer, Colorado State Representative, District 11
2007 - Maryanne "Moe" Keller - Colorado State Senate Dist. 20
2006 - Bernie Buescher - House District 55 (Grand Junction)
2005 - Sen. Abel J. Tapia from Pueblo
2004 - Keith King, Representative - District 21, 2004 Majority Leader & 2005 Speaker of the House
2004 - Brad Young, Representative - District 64, 2004 Joint Budget Committee Chair
2003 - Bruce Cairns, Senator; Nancy Spence, Representative; Mark Larson, Representative; Michael Merrifield, Representative; Bob Lackner, Legislation bill drafter; Karen Stroup, Legislative support staff

Library Benefactor Award
2007 - Carol McMurry - Juniper Library in Grand Lake
2004 - Friends of the Aurora Public Library, Aurora
2003 - Mrs. Douglas Buck

Library Collaboration
2008 - Elbert County Library District and Elbert School District

Library Design
2008 - klipp, designer of Erie and Firestone Libraries
2008 - High Plains Library District

Library Partner Award
2008 - Sally Grahn and Barbara Werner, partners with Nederland Community Library to create "Opera for Everyone"
2007 - Grand County Blues Society
2006 - Kids Connect (Sheridan)
2004 - Mike Crawford, Littleton

Literary Award
2002 - Rebecca Lenzini and George Machovec for The Charleston Advisor, Denver

Lucy Schweers Award for Excellence in Paralibrarianship
2008 - Eva Anderson
2006 - Diane Ellsworth - Colorado State University Libraries
2004 - Lynda Lillwitz, The Children's Hospital Medical Library, Denver
2003 - Kathleen Sagee Noland, Colorado Association of Libraries, Englewood
2000 - Shannon Cruthers
1999 - Teresa Strasner
1997 - Jennifer Kutzik
1996 - Z. Oreada Mitchell
1995 - Patty DeGrasse
1994 - Jim Hill
1993 - Gwendolyn Henderson
1992 - Laurie Williams
1990 - Stephany Liptak
1988 - Lucy Schweers

Media Award
2004 - John Gleason, Centennial Citizen, Centennial
2003 - The Mountain Radio KQMT 99.5, Denver

Outstanding School Administrator
2008 - Gwen Giddens, Director of Learning Resource Services, Colorado Springs School District 11
2007 - Kevin Carroll - Dunstan Middle School in Jefferson County
2006 - Sandy Patton - Colorado Springs School District 11
2005 - Sam Aldern - Beattie Elementary School, Poudre School District, Ft. Collins
2004 - Patricia Slaughter, Principal, Rachael B. Noel Middle School, Denver
2002 - Kevin Carroll, Zerger Elementary School, JeffCo

Outstanding School Library
2008 - Cherry Creek High School Library Tech Center, Cherry Creek School District #5

Outstanding Citizen
2003 - Calvin Otto - Pikes Peak Library District

Outstanding Library Board Member
2008 - Margery Curtiss - High Plains Library District
2007 - Joyce Vigil - Pueblo City-County Library District
2006 - William Loring - Mesa County Public Library

Outstanding Library Media Center Design
2005 - Clear Creek High School Media Center, Evergreen - LKA Architects
2004 - Paul Kastner, klipp for Shadow Ridge Middle School, Thornton
2002 - Robert G. Muir, Muir & Associates

Outstanding Library Technology Project
2007 - Lisa Priebe, Colorado Library Consortium (CLiC), LEO
2006 - Fort Collins Public Library
2004 - Brenda Bailey-Hainer, Colorado State Library, Historical Newspaper Digitization Project

Outstanding Library Web Site
2008 - teens.arapahoelibraries.org, Arapahoe Library District
2007 - MyLibrary and FRED, Weld Library District
2006 - Kids Secret Wonder Web and eVolver, Denver Public Library
2005 - Jefferson County Public Library
2004 - Pikes Peak Library District, Colorado Springs

Outstanding Volunteer Service
2008 - Opal and Albert Symanski, Mountain View Elementary School Library, Adams 12 Five Star Schools
2007 - Mary Symonton, Denver Public Schools
2004 - Harold Fasold, Manitou Springs Public Library, Manitou Springs
2003 - William McDougald, Pikes Peak Library District, Colorado Springs
2002 - Mary Jones - Eagleview Middle School, District #20, Colorado Springs

President's Award
2008 - Eva Anderson
2008 - Patti Bateman
2007 - Patti Bateman - Aurora Public Library, Shannon Cruthers - Auraria Library, Dodie Ownes - Information Services Consultant
2006 - Eileen Dumas - Aurora Public Library, Glenda Hawkinson - Lewis Palmer Middle School, Mike Kiska - Jefferson County Public Library, Patti Owen-Delay - Douglas County Libraries, & Dora Mae Vassios - Hugo Public Library

Project of the Year
2008 - 2008 Student Technology Fair, District Media Services, St. Vrain Valley School District
2007 - Fort Collins Regional Library District - Brenda Carns
2005 - Rangeview Library District - "Purple Power livens up Library"
2004 - Ask Colorado, Colorado State Library, Denver
2003 - Wagging Tales Program, Aurora Public Library, Aurora
2002 - Joyce Attebery, Connie Norris, Stacey Cline - Dept. of Corrections

Sign In


Forgot your password?

Haven't registered yet?

Calendar

10/20/2016 » 10/22/2016
Sponsorships for CALCON/MPLA 2016

10/20/2016 » 10/22/2016
MPLA/CALCON16 Attendee Registration

Colorado Association of Libraries © 2013

12011 Tejon Street, Suite 700, Westminster, CO 80234

Phone: 303-463-6400 | Fax: 303-458-0002 | cal@cal-webs.org